W dniach 9 – 16 maja br. grupa nauczycieli przedmiotów elektrycznych uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Barcelony. Wyjazd nauczycieli którymi byli: Renata Hały, Edyta Kozłowska, Jan Nitek, Józef Różański, Ireneusz Skóra, Tomasz Magnowski, Tomasz Pakosz i Jacek Kozyra odbył się w ramach projektu unijnego „NEW TECH” Program rozwoju praktycznych kompetencji nauczycieli zawodów branż nowych technologii. Grupa w/w nauczycieli od listopada ubiegłego roku brała udział w projekcie, który obejmował warsztaty oraz zajęcia praktyczne w firmach z branży elektroenergetycznej z tematyki odnawialnych źródeł energii. Wyjazd studyjny był podsumowaniem całego projektu i odbył się według następującego programu:
- Wizyta w Narodowym Centrum Superkomputerów „Centro nacional de Supercomputación” w Torre Girona. Misją centrum jest badanie, jak również rozwój różnorodnych technologii informatycznych i zarządzanie nimi w celu ułatwienia postępu naukowego, postępu w technologii sprzętu oraz oprogramowania. Zakład proponuje nowatorskie możliwości ulepszenia m.in. procesorów, hierarchii pamięci oraz ich połączeń, modeli programowania i ich skutecznego stosowania.
- Zwiedzanie wieży telekomunikacyjnej Collserola w Barcelonie, zbudowanej w roku 1992 przy okazji Olimpiady w Barcelonie, zaprojektowanej przez architekta Normana Foster. Wieża ma 228 m wysokości i zajmuje powierzchnię 6.300 m2. Akcje w niej posiadają firmy takie, jak: Tetevision, Teléfonica España, Centrum Telekomunikacji i Technologii Rządu Katalońskiego Generalitat, Miasto Barcelona. Wizyta obejmowała zagadnienia m.in.:
- transmisji sygnału radioelektrycznego, wówczas gdy konieczna jest odpowiednia wysokość sprzętu, aby uzyskać zasięg dla systemów telekomunikacyjnych,
- instalacji zaopatrywania w energię elektryczną, wspomaganych przez generatory,
- klimatyzacji sprzętu,
- zcentralizowanej kontroli instalacji telekomunikacyjnych,
- konserwacji infrastruktury oraz instalacji,
- zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności tych instalacji.
- Wizyta w Instytucie Technologicznym „Leitat”, który zajmuje się badanem i wdrażaniem nowych technologii we wszystkich dziedzinach nauki i technologii. W instytucie analizuje się próbki małych rozmiarów, takie jak struktury krystaliczne, nowe materiały, nanotechnologie, próbki biologiczne i chemiczne, zanieczyszczenia lub resztki archeologiczne.
W czasie tak napiętego harmonogramu uczestnicy wyjazdu odbyli wycieczkę po Barcelonie – pięknej stolicy Katalonii, drugiego pod względem wielkości miasta Hiszpanii. Uczestnicy zwiedzili sławne oraz znaczące w skali światowej obiekty architektury min: kościół Sagrada Familia, Wzgórze Montjuic, najsłynniejszą dzielnicę Barcelony – La Rambla.
Przygotował: Jacek Kozyra