Ponad 71 000 kilometrów
Tyle wirtualnych kilometrów przebyli nasi uczniowie podczas trwającego dwa dni Skype-a-thon’u.– czyli maratonu z wykorzystaniem aplikacji Skype.
Naszą misją jest otwieranie serc i umysłów poprzez podnoszenie znajomości różnych kultur, wartości i perspektyw oraz wspieranie wysokiej jakości edukacji dla tysięcy uczniów na całym świecie.
I właśnie te cele zdefiniowane przez firmę Microsoft przyświecają każdej lekcji z wykorzystaniem Skype, a w dniach 13-14 listopada nastąpiła kulminacja działań z wykorzystaniem tej aplikacji.
Podobnie jak w zeszłym roku zorganizowaliśmy wirtualny dzień otwarty. Nasi uczniowie wyposażeni w smartfony i zestawy słuchawkowe oprowadzali naszych gości po szkole, nauczyciele informatycy, mechanicy, mechatronicy oraz elektrycy przygotowali specjalnie na tą okazję wyjątkowe lekcje. Była budowa komputera, sieci, druk 3D, roboty czy stanowiska związane z wykorzystaniem i przetwarzaniem energii elektrycznej. Nasi goście z to nauczyciele i ich uczniowie od Argentyny przez Portugalię, Turcję, Indie po Tajlandie w sumie ponad 71 000 wirtualnych kilometrów.
Oczarowani niepodległościowym wystrojem szkoły przygotowanym przez nauczycieli historii i Szkolny Samorząd, historią naszego kraju, patrona szkoły Tadeusza Kościuszki czy zaskoczeni odbywającą się akcją #MedicaMovember – tym przywitaliśmy naszych zagranicznych gości.
Wirtualne wycieczki to nie wszystko – jak co roku nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z wyjątkowymi gośćmi ze świata edukacji i nie tylko. Wyobraźcie sobie że zapraszacie do swojej klasy na motywującą rozmowę Dyrektora Marketingu Edukacyjnego w firmie Microsoft Marka Sparvella, który „przylatuje” specjalnie z USA i daje wykład o wirtualnym paszporcie w social mediach i szkole przyszłości.
Podbijmy stawkę – zaprośmy do naszej klasy Anthony Salcito – Vice Prezesa firmy Microsoft ds. Edukacji – opowiedzmy mu o tym jak wykorzystujemy możliwości posiadania tytułu Microsoft Showcase School, jak wygląda proces międzynarodowej certyfikacji naszych uczniów, jak za pomocą Akademii Minecraft, nasi uczniowie stają się nauczycielami i uczą swoich młodszych kolegów. Najpierw wypada przedstawić swój kraj, więc może obejrzymy razem spot z Melem Gibsonem o polskiej drodze do niepodległości i zaśpiewamy mu hymn. Wszystko to w wąsach i tradycyjnych czerwonych kapeluszach, które towarzyszą naszym nauczycielom podczas uczestnictwa w międzynarodowych konferencjach.
Mało ? To może dość o edukacji. Porozmawiajmy o karierze, rekrutacji czy poznajmy „know how” związane z pracą w korporacji – a to wszystko na żywo w luźnej i fantastycznej rozmowie z Jakubem Bednarkiem – specjalistą od A.I. z firmy Microsoft.
Nie informatyką człowiek żyje – Zaprośmy do naszej klasy dziennikarza telewizyjnego Tomasza Smokowskiego, wielokrotnego laureata nagród dla najlepszego komentatora sportowego. Porozmawiajmy o kadrze, lidze angielskiej czy przeanalizujmy niedawny mecz na szczycie Bundesligi Borussia Dortmund – Bayern Monachium.
I to wszystko uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mieli okazję zrealizować w ciągu tylko dwóch dni – nie wychodząc z klasy/ szkoły.
Niemożliwe nie istnieje – wystarczy tylko chcieć