W Pradze spotkało się 500 najbardziej innowacyjnych pedagogów z ponad 80 krajów, aby dzielić się swoim doświadczeniem i zaprezentować swoje pomysły na rozwój edukacji. Polska to jeden z nielicznych krajów reprezentowanych aż przez trzy szkoły, które znalazły się w elitarnym gronie 99 najbardziej innowacyjnych na świecie:
- Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu (Mentor School, wszystkich szkół tego typu, które są liderami w innowacji i wspierają inne szkoły w ich rozwoju w ramach programu, jest 32 na świecie).
- Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu (Mentor School – szkoła zdobyła ten tytuł po raz pierwszy w tym roku, co zostało ogłoszone podczas Globalnego Forum w Pradze – szkołę reprezentował Artur Rudnicki).
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie (Pathfinder School, wszystkich szkół tego typu na świecie jest 67).
Ideą programu Partners in Learning jest przygotowanie obecnej młodzieży, aby w przyszłości stanowiła silną konkurencję na rynku pracy. W ramach programu od 2003 roku Microsoft wyszkolił już 11 milionów nauczycieli i wykształcił ponad 200 milionów studentów. W ciągu 15 lat (2003-2018) Microsoft przeznaczy łącznie na sam program 750 milionów dolarów. Firma ma nadzieję, że do 2018 roku do tej inicjatywy przystąpi 20 milionów z 75 milionów nauczycieli na całym świecie oraz jego działalność rozszerzy się na kraje, które aktualnie w nim nie uczestniczą.
Podczas największej, corocznej światowej konferencji poświęconej innowacyjnej edukacji – Partners in Learning Global Forum Laura Ipsen – Wiceprezes Światowego Sektora Publicznego w Microsoft ogłosiła, że firma będzie kontynuować program przez kolejny okres 5 lat i zainwestuje 250 milionów dolarów w jego rozwój.
Laura podkreśliła ogromne znaczenie promowania nowoczesnej edukacji zwłaszcza w bardzo ciężkich czasach światowego kryzysu. To początek nowych inwestycji, ale także kolejnej podroży z nowymi technologiami takimi jak Windows 8, Windows Phone 8 czy Kinect w obszar światowej edukacji.