22 listopada 2013 roku nauczyciele z radomskich szkół, wszystkich poziomów edukacji (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła techniczna, liceum ogólnokształcące), zaprezentują możliwości praktycznego wykorzystania technologii w edukacji. Demonstracyjne lekcje z uczniami rozpoczną się 22 listopada 2013 (piątek) w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu o godzinie 9.30.Każda z lekcji będzie trwała 20 minut i będzie powtórzona czterokrotnie wg harmonogramu o godzinie: 10.00, 10.45, 11.30, 12.15. Aby wziąć udział w tych zajęciach (jako obserwator) należy zapisać się na wybraną lekcję, za pośrednictwem strony http://zst-radom.edu.pl/rejestracja/konferencja.php. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w pokazowych lekcjach i zapoznania się z praktycznymi możliwościami wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).
Poniżej znajduje się szczegółowy opis lekcji.
Demonstracyjne lekcje:
Szkoła ponadgimnazjalna:
Matematyka:
Temat: Algebraiczne i geometryczne rozwiązywanie układów równań liniowych.
Wykorzystanie programu Mathematics 4 do przedstawienia graficznej ilustracji rozwiązania układów równań liniowych oraz sprawdzenia poprawności wykonania w/w zadań metodą algebraiczną.
Biologia:
Temat: Choroby genetyczne człowieka.
Wykorzystanie Flashcards do poznania chorób genetycznych, powtórzenia wiadomości oraz sprawdzenia poznanych treści przy pomocy w/w aplikacji.
Wychowanie fizyczne:
Temat: Doskonalenie sprawności ogólnej i specjalnej z wykorzystaniem konsoli X-Box 360 z kontrolerem ruchu Kinect.
Lekcja przebiegać będzie w formie obwodu ćwiczebnego z użyciem specjalistycznych przyrządów i przyborów. Dwa spośród stanowisk obwodu będą wykorzystywały elementy gry Kinect Sports w celu utrwalenia i skorygowania nauczanych wcześniej ruchów. Dla chętnych będzie możliwość sprawdzenia się i bicia rekordów uzyskanych przez naszych uczniów w poszczególnych dyscyplinach zawartych w grze Kinect Sports.
Grafika komputerowa:
Temat: Komponowanie tekstu z obiektami graficznymi.
Krzyżówka interaktywna z wykorzystaniem programu Mouse Mischief, jednoczesna praca wielu osób na jednym dokumencie.
Informatyka – Programowanie Windows 8:
Temat: Obsługa wyjątków na przykładzie programu pisanego w środowisku Visual Studio 2012.
Pisząc prosty program z obsługą wyjątków pokażemy jak przygotować, zaimplementować, testować i uruchomić aplikację działającą w architekturze Windows 8.
Język polski:
Temat: Fotografia – siła pojedynczego obrazu (wykorzystanie telefonów komórkowych w edukacji szkolnej).
Zrobienie zdjęć ukazujących wartości współczesnego świata (na terenie szkoły, za pomocą aparatów w telefonach komórkowych), a następnie stworzenie galerii przy pomocy programu Windows Live Photo Gallery;
Język angielski:
Lekcja języka angielskiego z wykorzystaniem Power Point'a i OneNote'a. Stworzenie mobilnej pracowni do realizacji zadań w postaci pytań testowych z jednoczesnym zbieraniem odpowiedzi od uczestników za pośrednictwem tzw. polls.
Oprogramowanie: Microsoft Interactive Classroom
Doradztwo zawodowe
Wykorzystanie programów doradczych (102 Zawody …, Test EQ, i innych) oraz programów relaksacyjnych STONE, Meditation Games do rozwoju i samopoznania uczniów. Możliwość zapoznania się z programami.
Informatyka:
Temat lekcji: Kodu Game Lab – własny wirtualny świat.
Praca w programie Kodu Game Lab pozwala w prosty, intuicyjny sposób tworzyć efektowne gry 3D, które uruchomić można na komputerze lub konsoli Xbox.
Matematyka:
Temat: Zależności funkcyjne.
Wykorzystanie programu Excel Web do przedstawienia zależności funkcyjnych połączone z dyskusją w komunikatorze Lync i SharePoint.
Koło informatyczne dla uczniów klas 6 szkoły podstawowej:
Temat lekcji: Multimedialne opowiadania.
Wykonanie multimedialnego pokazu w programie Photo Story 3 oraz Windows Live Movie Maker.