25.11.2015 naszą szkołę odwiedzili goście z Niemiec – pan Sandro Dressel – doradca do spraw edukacji Izby Rzemieślniczej w miejscowości Suhl w Południowej Turyngii (Handwerkskammer Südthüringen) i pan Norbert Eckstein – przedstawiciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Centrum Technologicznego Rohr Kloster (BTZ Rohr – Kloster) oraz specjalista do spraw projektów Unii Europejskiej.
Spotkanie odbyło się w ramach kontynuacji programu „The job of my life” – MobiPro, który jest rządowym programem Bundesministerium für Arbeit und Soziales (Federalnego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej) oraz Bundesagentur für Arbeit (Federalnej Agencji Pracy). Program ten skierowany jest do niepracujących osób bez wykształcenia wyższego (tytułu magistra) w wieku 18 -27 lat chcących podjąć naukę zawodu i pracę oraz zamieszkać w Niemczech. Podczas rozmów z dyrekcją szkoły i uczniami zainteresowanymi programem delegacja niemiecka przedstawiła szczegóły współpracy oraz przypomniała na jakie wsparcie mogą liczyć uczestnicy projektu.
Wsparcie oferowane w ramach programu:
- intensywny bezpłatny kurs języka niemieckiego w Polsce (ok. 405 godzin)
- możliwość zdawania egzaminu państwowego na poziomie B1
- dofinansowanie kosztów podróży i przeprowadzki do Niemiec
- pomoc w znalezieniu mieszkania, ubezpieczenie, założenie konta w banku oraz pomoc w we wszelkich formalnościach związanych z pobytem w Niemczech
- stały kontakt z opiekunem w Niemczech
- praktykę w zakładzie pracy w Niemczech (6 tygodni – lipiec, sierpień 2016) połączoną z kursem językowym w Niemczech
Jeśli uczestnik programu i partner niemiecki będą usatysfakcjonowani z dotychczasowej współpracy, nastąpi podpisanie umowy dotyczącej 3-3,5 rocznego, dualnego kształcenia zawodowego w branży elektrycznej, mechanicznej lub mechatronicznej (kształcenie zawodowe: uczęszczanie do szkoły zawodowej i pracę w docelowej firmie)
- cykl korepetycji przez cały okres kształcenia zawodowego
- stypendium w wys. 818 EUR netto miesięcznie przez cały okres kształcenia zawodowego (obejmuje również 6-tygodniowa praktykę wakacyjną)
- dofinansowanie kosztów dwóch podróży (rocznie) do Polski
- ewentualne dofinansowanie opieki nad dziećmi w Niemczech
Po odbytym kształceniu zawodowym bardzo prawdopodobne jest podpisanie umowy o pracę z właścicielami firm w których odbywa się kształcenie.
Celem projektu jest usuwanie przeszkód w zawodowej mobilności młodych ludzi z krajów Unii Europejskiej i tym samym przezwyciężanie bezrobocia wśród młodych ludzi w Europie.
Dotychczasowa współpraca
W ubiegłym roku szkolnym, w lipcu 2015r trzech uczniów z Zespołu Szkół Technicznych – Marcin Bińczyk, Mateusz Nobis i Piotr Wilk pojechało do Niemiec i po odbyciu 6-tygodniowej praktyki podpisało umowy dotyczące kształcenia zawodowego z firmami niemieckimi. Zarówno strona niemiecka, jak i absolwenci bardzo pozytywnie opisują dotychczasowe wzajemne relacje oraz z entuzjazmem odnoszą się do dalszej współpracy. Pracodawcy podkreślają dobre teoretyczne przygotowanie praktykantów, zaangażowanie w pracę w zespole oraz stałe postępy w posługiwaniu się językiem niemieckim a nasi absolwenci bardzo pozytywnie oceniają wyposażenie w ogromnym centrum szkoleniowym oraz pracodawców, którzy powierzają im odpowiedzialne zadania i oddają do dyspozycji drogi, specjalistyczny sprzęt.
Absolwenci ZST w Suhl:
http://www.hwk-suedthueringen.de/www/hwk/design/stories/detail.htm?recordid=14FCBDA72BB
Dalsze informacje o programie:
http://ausbildungsinteressierte.thejobofmylife.de/de/ausbildungsinteressierte.html