Erasmus Hiszpania 2024

Regulamin kwalifikacji na praktyki Sewilla 2024

Tydzień 1

4 maja 2024 to data kolejnego wyjazdu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu na praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+, tym razem do Sewilli w Hiszpanii. Bardzo mocna ekipa pod opieką Pani Bożeny Czapli i Pana Pawła Wolskiego wyleciała z portu Warszawa Chopin i szczęśliwie wylądowała w Sewilli. Przez 4 tygodnie 16 uczniów z kierunków technik programista, technik informatyk, technik mechatronik będzie doskonalić umiejętności zawodowe u hiszpańskich pracodawców. Po pracy czeka ich zwiedzanie regionu, imprezy integracyjne, spotkania z rówieśnikami. Wyjazd zorganizowała i dopięła w każdym szczególe nasza koordynatorka, pani Katarzyna Grabowska wspomagana przez panią Barbarę Głuch.

W pierwszym tygodniu praktyki zawodowej grupa zwiedziła stolicę Andaluzji. Po spotkaniu z pracodawcami zaplanowany został harmonogram realizacji praktyki zawodowej.

Erasmus+ to nabywanie kompetencji miękkich ale przede wszystkim realizacja praktyki zawodowej. Nasi uczniowie dzielnie stawiają czoła wyzwaniom swoich hiszpańskich miejsc pracy. Brawo chłopcy – pokonujecie barierę językową, stres związany z nowym miejscem i odpowiedzialnością za powierzone zadania ale jednocześnie poznajcie swoje możliwości. Miłosz, Dawid, Mikołaj, Mateusz, Piotr, Igor, Oskar, Jan, Maksymilian, Dawid K, Michał, Filip, Marcel, Oskar S, Franciszek i Paweł, oto nasza super 16 w akcji.

Pierwszy tydzień zakończył się wycieczką do Kadyksu – jednym z najstarszych miast Hiszpanii.  Zwiedzili port, miejski ratusz oraz katedrę. Zatrzymali się przy pozostałościach teatru greckiego z I wieku. Na koniec kąpiel w oceanie.

Tydzień 2

W drugim tygodniu pobytu nastąpiła wymiana opiekunów grupy. Dziękujemy za super opiekę pani Bożenie Czapli i panu Pawłowi Wolskiemu. Młodzież ogarnięta i zaopiekowania na 110%. Od wtorku do końca praktyk opiekę nad grupą przejęły pani Katarzyna Grabowska i pani Barbara Głuch. Po przybyciu koordynatorek programu do siedziby Euromind Sewilla, odbyło się spotkanie z całą grupą i kontrola pokoi naszych uczniów. Warunki mieszkaniowe są dobre, do dyspozycji wszystkich uczniów jest taras na dachu hostelu, patio na parterze, stołówka z dostępem do serwisu kawowego, herbaty, pieczywa, mikrofalówki i opiekacza oraz lodówki przez całą dobę. Na bieżąco jest uzupełniana zawartość lodówki, słodycze i przekąski, na stołach są owoce. Codziennie jest dowożony ciepły lunch oraz kolacja. Jedzenie jest różnorodne i smaczne i każdy najada się do woli. Wyjścia na miasto to możliwość spróbowania miejscowych specjałów jak churrosy, lody, owoce morza, tapasy …

Na koniec tygodnia kolejna przygoda – kierunek to Kordoba. Cudowne andaluzyjskie miasto o niezwykłej historii, pełne zabytków, pięknych uliczek i wspaniałych ludzi. Nasza wizyta wypadła akurat w czasie rozpoczynającego się tu Festiwalu Matki Bożej Dobrego Zdrowia. Na ulicach można było spotkać kobiety w pięknych hiszpańskich strojach z kwiatami we włosach, piękne konne bryczki, muzyków i tancerzy flamenco. Najsłynniejszą atrakcją Kordoby jest Wielki Meczet. Wejście do miasta wiedzie przez wspaniały Most Rzymski – znamy z Gry o Tron. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

Tydzień 3

Kolejny tydzień po pracy kontynuowanie zwiedzania Sewilli. Stolica Andaluzji oferuje mnóstwo atrakcji, z których można korzystać bezpłatnie lub za symboliczne euro. Korzystamy rozwijając horyzonty, odwiedzamy muzea: Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Militarne, Muzeum Główne Archiwum Indii – podboje hiszpańskie (Ameryka Południowa), Muzeum ceramiki Triana, Arenę Corridy czy sam Plac Hiszpański.

Trzeci pracowity tydzień praktyki zawodowej za Nami. Dzisiaj czas na relaks, dotykamy naprawdę poważnej historii – ponad 2 tysięcy lat wstecz. Italica – wykopaliska z czasów rzymskich. Amfiteatr na 25 000 widzów i ruiny miasta z 1 w p.n.e. z pięknymi mozaikami. Bardzo udana wyprawa.

Tydzień 4

Nadszedł ostatni tydzień pobytu. Uczniowie podsumowują czas praktyki u pracodawców. Opiekunowie dopinają dokumentację. Ale zostaje jeszcze czas wolny. W Sewilli obowiązkowo należy zwiedzić Pałac Królewski – Real Alcazar, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Jest to jedna z najbardziej „obleganych” przez turystów atrakcji miasta i ciężko zdobyć bilety wstępu. Nasze koordynatorki: Pani Katarzyna Grabowska i Pani Barbara Głuch, wykazując duże zdolności logistycznie, zorganizowały wyjście dla całej grupy i udało się. To niezwykłe miejsce wywarło na Nas ogromne wrażenie.

Ostatni czwartek pobytu przypadł na Święto Bożego Ciała. Ten Czwartek w Sewilii obchodzony jest bardzo uroczyście. Ulicami miasta przechodzi procesja Bożego Ciała. Aby dokładnie zobaczyć oprawę procesji warto odwiedzić Bazylikę Macarena i tamtejsze muzeum, gdzie znajdują się min. platformy, figury i suknie dla Marii Esperancy.

I nadszedł ostatni dzień praktyki zawodowej w Sewilli. Cała 16-sto osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu zakończyła swoje staże w firmach i uzyskała Certyfikaty. Składamy podziękowania Pani Marcie Nolewajce z Euromind za opiekę podczas Naszego pobytu oraz hiszpańskim pracodawcom, którzy przyjęli Naszych uczniów i dbali o ich rozwój i dobre samopoczucie podczas praktyki zawodowej. Muchas gracias.